Wydział Nauk Geograficznych
Zdjęcie przedstawia studentów płynących statkiem Kazimierz

Rewitalizacja dróg wodnych

Zarządzanie budowlami hydrotechnicznymi czy gospodarowanie malejącymi zasobami wód wymaga zaangażowania specjalistów inżynierów

Rewitalizacja dróg wodnych to unikatowy w kraju kierunek studiów inżynierskich, którego absolwent uzyskuje wiedzę z zakresu zarządzania zasobami wodnymi niezbędną do zabezpieczenia potrzeb społeczeństwa oraz rozwijającego się sektora transportu wodnego.

Program studiów jest odpowiedzią na wyzwania jakie wynikają z wdrażania w kraju Ramowej Dyrektywy Wodnej UE oraz Konwencji AGN dot. transportu wodnego śródlądowego. W trakcie zajęć na kierunku duży nacisk kładziony jest na umiejętność wykorzystywania narzędzi informatycznych pozwalających na swobodnie poruszanie się w środowisku kartografii cyfrowej, projektów CAD czy wielowymiarowych modeli numerycznych  (w tym samodzielnego tworzenia symulacji zjawisk hydrologicznych rzek). Zaplecze aparaturowe oraz kadra dydaktyczna zapewniają możliwości zdobywania wiedzy praktycznej od modelowania hydrologicznego rzek i budowli wodnych, jak również symulowania pracy ruchu jednostek pływających z wirtualnego mostka kapitańskiego.

Praktyczny wymiar studiowania rewitalizacji dróg wodnych zapewnia podejście projektowe do kształcenia umożliwiające zapoznanie się z zasadami przygotowania i realizacji projektów kompleksowego zarządzania np. zasobami wodnymi oraz infrastrukturą krytyczną czy transportową na rzekach i kanałach.

Miejscem realizacji zajęć są pracownie komputerowe GIS, CAD; zajęcia odbywają się również w formie terenowej m.in. organizowane są na akwenach z obiektami hydrotechnicznymi oraz na jednostkach pływających po drogach wodnych kraju i Europy.

Praktyka zawodowa dla studentów organizowana jest w przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych w monitorowaniu stanu wód (np. IMGW), projektowaniu i utrzymaniu budowli hydrotechnicznych (np. PGW Wody Polskie), czy u armatorów jednostek pływających w Polsce i zagranicą.

Wszyscy studiujący rewitalizację dróg wodnych mogą uzyskać podstawowe certyfikaty potwierdzające wiedzę z zakresu modelowania hydrologicznego rzek oraz pierwszych uprawnień żeglugowych.

Bloki do wyboru:

Po drugim roku studiów studenci wybierają jeden z dwóch przygotowanych bloków specjalistycznych.

  • Blok I związany z zarządzaniem infrastrukturą wodną - specjalność ukierunkowana na problematykę związaną z modelowaniem hydraulicznym infrastruktury hydrotechnicznej, zagospodarowaniem terenów nadrzecznych oraz zarządzaniem zasobami wodnymi i środowiskowymi rzek i kanałów.
  • Blok II związany z żeglugą śródlądową - charakteryzuje się większą liczbą przedmiotów związanych z zarządzaniem infrastrukturą portową, wykorzystaniem urządzeń do nawigacji technicznej i satelitarnej, locją dróg wodnych, manewrowaniem statkiem oraz budową jednostek wodnych śródlądowych.

Gdzie możesz znaleźć pracę po rewitalizacji dróg wodnych na UKW?

Absolwent kierunku rewitalizacja dróg wodnych posiada szeroką wiedzę i umiejętności, umożliwiające mu podjęcie pewnej i stabilnej pracy zawodowej m.in. jako:

  • specjalista ds. zarządzania zasobami wodnymi i ochrony wód;
  • asystent w biurach projektowych i technicznych;
  • urzędnik administracji publicznej o profilach związanych z szeroko pojętą gospodarką wodną i żeglugą śródlądową;
  • kadra zarządzająca w centrach logistycznych RIS;
  • członek załogi na statku żeglugi śródlądowej.

Nasi dotychczasowi absolwenci natychmiast po studiach podjęli pracę m.in. w krajowych przedsiębiorstwach branży geodezyjnej i budownictwa wodnego, biurach terenowych RZGW i Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie (Warszawa, Bydgoszcz, Tczew, Poznań, Toruń, Chojnice), Ministerstwie Infrastruktury, przedsiębiorstwach wodociągowych i energetycznych, Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, oraz u zagranicznych armatorów żeglugi śródlądowej m.in. w: Niemczech, Szwajcarii, Niderlandach.

Zobacz więcej na www.rekrutacja.ukw.edu.pl