Wydział Nauk Geograficznych

List prof. Jezierskiej-Thöle z podróży do Państwa Środka – Chin

Z przyjemnością publikujemy fotorelację z dalekich Chin, nadesłaną przez Panią Prodziekan ds. Kształcenia:

"List z podróży do Państwa Środka – Chin 中国 do Społeczności Akademickiej Wydziału Nauk Geograficznych UKW w Bydgoszczy

Od dwóch tygodni przebywam w Xi'an University of Science and Technology, w pierwszej stolicy zjednoczonego Cesarstwa Chińskiego za panowania dynastii Qin. Mój miesięczny pobyt w mieście Xi’an (Chang ́an), liczącym 12 mln mieszkańców w prowincji Shaanxi związany jest z udziałem w chińskim projekcie pt. Silk Road – China and Central Asian Country. W ramach projektu, uczestniczę w spotkaniach eksperckich i debatach związanych z rozwojem zrównoważonym Chin oraz państw azjatyckich położonych na trasie Jedwabnego Szlaku.

Jednym z tematów jest ochrona wód i ponowne wykorzystanie wody pochodzącej z recyklingu w przemyśle, rolnictwie oraz do nawadniania terenów zielonych (przykładem są sztuczne zbiorniki wodne na terenie campusu uniwersyteckiego w Xi’an). W Lab of Environmetal Pollution Control and Resource Utilization Technology brałam udział w pokazie, jak oczyścić wodę za pomocą aluminium oksyt.

Na wyjazdach terenowych poznaję historię, kulturę oraz współczesny bardzo prężny rozwój cywilizacyjny i gospodarczy Chin. Jednocześnie prowadzę wykłady dla studentów o Polsce. Jestem pod wrażeniem ich dociekliwości oraz chęci poznawania geografii dalekiego i małego, jak dla nich kraju - Polski. Wszyscy są dla mnie bardzo życzliwi i pomocni, a studenci oprowadzają po zabytkach o czterotysięcznej historii.

W Xi’an można zaobserwować zarówno pielęgnowanie tradycji starożytnej cywilizacji Chin, jak również szybkie tempo życia w nowoczesnym centrum Xi’an. Ciekawym dla mnie przeżyciem jest chodzenia do pracy w tradycyjnych strojach z okresu dynastii Han, z którym utożsamia się także młoda generacja!

W Xi’an kończył i zaczynał się Jedwabny Szlak, łączący Chiny z Europą, a najsłynniejszy okres przypadał na czas dynastii Tang. Po minionym złotym okresie pozostała zabudowa miasta otoczona 14 km murem, Wielka Pagoda Dzikich Gęsi oraz Wieża Bębnów i Wieża Dzwonów.

Najcenniejszym zabytkiem jest Terakotowa Armia – posągów chińskich wojowników naturalnej wielkości: piechurów, łuczników, oficerów i ich koni ustawionych w szyku bojowym. Niezwykła, 8 tysięczna armia została pochowana wraz z pierwszym cesarzem Qin Shi Huangdi, który zjednoczył królestwa Chin w Cesarstwo Chińskie w II wieku p.n.e. Zabytek wpisany na listę UNESCO przyciąga rocznie około 16 mln turystów z całego świata. Nie ma się co dziwić, oryginalna kultura, wielowiekowa tradycja, różnorodność klimatyczna i malownicza przyroda może zaspokoić pragnienie wiedzy najbardziej wymagającego turysty!

W najbliższych dniach jedziemy do prowincji Syczuan, oddalonej o 1200 km.

Cdn.

Pozdrawiam serdecznie,

Aleksandra Jezierska-Thöle"