Badaczki z KGS-EiT na Polytechnic Institute of Bragança w Portugalii
Wpisując się w europejską konwencję programu ERASMUS+ pracownicy z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (dr Monika Kozłowska-Adamczak i mgr Partycja Essing-Jelonkiewicz) miały okazję w dniach 14-18.10.2024 roku skorzystać z wyjazdu dydaktyczno-szkoleniowego (Staff Mobility for Teaching combined with Training) skierowanego do pracowników naukowo-dydaktycznych Uczelni. Nasze koleżanki gościły w School of Communication, Administration and Tourism na Polytechnic Institute of Bragança w Portugalii.
Podczas mobilności zrealizowano cykl wykładów i ćwiczeń/ warsztatów skierowanych do studentów kierunku Tourism zarówno z I i II roku studiów licencjackich, jak i studentów I roku studiów magisterskich na kierunku Tourist Marketing. Wśród propozycji tematycznych znalazły się zwłaszcza te dotyczące wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w ekoturystyce leśnej, ze szczególnym uwzględnieniem sylwaturystyki i sylwarekreacji w polskich lasach, jako studium przypadku.
Ogromnym zainteresowaniem wśród studentów i wykładowców portugalskiej Uczelni cieszyły się warsztaty praktyczne dot. funkcjonowania i obsługi aplikacji mobilnej Forest Data Bank application (mBDL), która od 2021 roku powiązana jest z realizacją w nadleśnictwach całej Polski programu Zanocuj w lesie (The Stay Overnight In The Forest programme). Dla odmiany studenci mogli wziąć udział także w zajęciach praktycznych dot. hotelarstwa podczas warsztatów pt. Practical task on serving hotel guests at the reception. Objective of the course: to provide knowledge and techniques for dealing with difficult situation in contact between the guest and the hotel receptionist in assertive manner and in accordance with savoir-vivre.
Oprócz zajęć dydaktycznych, czas na Uczelni, został spożytkowany na rozmowy z wykładowcami i naukowcami zajmującymi się problematyką turystyki, marketingu i innowacji technologicznych w turystyce. Ważnym punktem realizacji tej części mobilności było spotkanie z samym the Vice-Dean of the School Carlos Rompante oraz prezentacja sylwetki Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Wydziału Nauk Geograficznych UKW. Jednocześnie podjęto rozmowy o potencjalnych międzyuczelnianych działaniach dot. m.in.:
- wymiany dobrych praktyk i propozycji realizacji pomysłów w zakresie międzynarodowych artykułów i projektów badawczych, w tym komercjalizacji wyników badań w obszarze geografii społeczno-ekonomicznej i turystyki,
- podjęcia aktywizacji współpracy studenckich kół naukowych z partnerskich wydziałów obu uczelni, w tym zaproszenie studentów z Portugalii na organizowaną przez Studenckie Koło Geografów „Geosfera” z WNG (w dniu 10.12.2024 r.) konferencję pt. „Rozwój zrównoważony – aspekty środowiskowe, społeczne i gospodarcze” („Sustainable Development, Environmental, Social and Economic Aspects”) skierowaną do studentów, młodych naukowców i doktorantów.
Nasze koleżanki miały też okazję zaznajomić się z kulturą i przyrodą Portugalii, doskonalić swoje umiejętności językowe czy poszerzyć swoje międzynarodowe kontakty, a także nieco pozwiedzać środkową i północną część kraju szczególnie tą leżącą nad Oceanem Atlantyckim. Serdeczne podziękowania za gościnność i opiekę podczas realizacji programu ERASMUS+ kierujemy do Professor Catarina Fernandes (Erasmus Coordinator - incoming students and Staff), Professor Márcio Martins, Professor Catarina Martins and Professor Amável Fernandes.