Studenci TiR w roli pilotów wycieczek

W dniu 13.05.2024 r. Studenci II roku turystyki i rekreacji w ramach przedmiotu Pilotaż wycieczek uczestniczyli w praktycznym wyjeździe terenowym na obszarze Pałuk (na wybranym fragmencie woj. kujawsko-pomorskiego).

Program oraz cała logistyka wyjazdu została w pełni przygotowana przez Studentów. Zaprojektowana trasa podzielona na odcinki, była prowadzona wyłącznie przy pracy Studentów jako pilotów wycieczki (przy użyciu mikrofonu w autokarze) i obejmowała poszczególne punkty następująco: Lubostroń – Pałac w Lubostroniu, Barcin – Góra Świętego Wojciecha oraz Bulwar nad Notecią, dalej Pakość ze wspaniałą Kalwarią Pakoską, Mogilno – które leży na Szlaku Piastowskim – tu odwiedziliśmy Zespół pobenedyktyński z kościołem św. Jana z XI w.

Ciekawym punktem ćwiczeń terenowych było Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, gdzie m.in. wybrani Studenci poprowadzili i udzielili komentarza w roli pilota jako przewodnika, także pokierowali grupę po rezerwacie archeologicznym –w tym osadzie biskupińskiej związanej z bogatą historię i kulturą materialną Łużyczan.

Studenci podczas spaceru w muzeum spotkali również edukatorów i odtwórców dawnego rękodzieła, jak np. mincerzy czy rzeźbiarzy. Ważnym elementem programu było zapoznanie się z wystawami w Pawilonie Muzealnym. Kolejno trasa prowadziła przez Żnin – tutaj piloci na ostatnim odcinku trasy oprowadzali grupę po Starym Rynku. Podczas ćwiczeń nie zabrakło także sprawdzenia się w sytuacji awaryjnej – zagubienia uczestnika wyjazdu. Oczywiście zdarzenie było symulowane!

Wyjazd terenowy stał się okazją do praktycznego podejścia i sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie pilotowania wycieczek.