Mgr Essing-Jelonkiewicz na konferencji "Społeczności na rzecz działań adaptacyjnych do zmian klimatu" na UW

W dniach 18-19.04.22024 r. mgr Patrycja Essing-Jelonkiewicz wzięła udział w odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim międzynarodowej konferencji „Społeczności na rzecz działań adaptacyjnych do zmian klimatu”, podczas której zaprezentowała przygotowany wraz z prof. Aleksandrą Jezierską -Thöle poster: „Rola społeczeństwa obywatelskiego w procesie rewitalizacyjnym miasta Koronowa”.

Innowacyjną koncepcją konferencji stał się projekt „ CoAdapt”, który realizowany jest w ramach grantu otrzymanego z funduszy EOG, a operatorem projektu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. CoAdapt – Communities for Climate Chaneg Action – realizowany jest przez SGGW, WNRI, UW i Oslo.

Celem projektu jest opracowanie zestawu narządzi służących działaniom adaptacyjnym do zmian klimatycznych poprzez zaangażowanie społeczności miejskich. Do realizacji tego celu stworzono tzw. grę edukacyjną w formie komputerowej gry strategicznej, którą zaprezentowano i udostępniono uczestnikom konferencji.

Działaniami prowadzącymi do powstania prototypu gry były badania, które oparto na obserwacji terenowej zrealizowane w miastach polskich, amerykańskich, francuskich, duńskich oraz norweskich przez interdyscyplinarny zespół badaczy (architektów, geografów, socjologów, antropologów i klimatologów polskich SGGW, UW (Polska) oraz OsloMet, WNRI(Norwegia). Prototyp gry testowany był na terenie Warszawy wśród sześciu wybranych społeczności. Praca ze społecznością stała się bezpośrednio elementem edukacji społecznej, a także motywacją do zmian postaw wobec przestrzeni oraz odpowiedzialności za nią w obliczu wyzwań klimatycznych.

Konferencja Warszawska stała się dla uczestniczki mgr Patrycji Essing-Jelonkiewicz inspiracją do dalszych badań w obszarze  aktywizacji  i działań prospołecznych.