Krzysztof Rychlewski: Jestem pasjonatem żeglugi
Rewitalizacja Dróg Wodnych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to kierunek, który od kilku lat cieszy się zainteresowaniem miłośników infrastruktury wodnej, żeglugi śródlądowej oraz hydrologii. Jednym ze studentów jest Krzysztof Rychlewski, który z racji swojej fascynacji tymi tematami wybrał ten kierunek.
- Jestem pasjonatem żeglugi. Od najmłodszych lat interesowałem się wodą, fascynował mnie transport, infrastruktura oraz przyroda. Bardzo lubiłem jeździć nad jeziora, rzeki oraz zbiorniki wodne nad które często jeździłem razem z tatą. Często brałem udział w spływach kajakowych oraz należałem do koła żeglarskiego. Kiedy byłem w gimnazjum tata kupił małą łódkę, którą pływaliśmy po Noteci, z biegiem czasu nasze wyprawy stawały się coraz większe i coraz dalsze. Pływaliśmy po całej Polsce, naszą pierwszą wyprawą był rejs po Wielkiej Pętli Wielkopolskiej w 2012 r.. w trakcie którego dowiedziałem się o istnieniu technikum żeglugi śródlądowej w Nakle nad Notecią, do którego uczęszczałem na dalszym etapie nauki. Uczęszczałem na praktyki na statkach śródlądowych w Niemczech, Belgii oraz Holandii. Przepłynąłem również całą Wisłę, Wartę jak i Odrę. W trakcie tych rejsów mogłem na żywo zobaczyć, jak wygląda stan polskich rzek na tle innych europejskich krajów – wspomina Krzysztof.
To zamiłowanie do żeglugi sprawiło, że nasz student postanowił przekształcić swoją pasję w pracę i wybrał studiowanie Rewitalizacji Dróg Wodnych. Program studiów jest odpowiedzią na potrzeby gospodarcze Polski, jakie wynikają z konieczności ochrony zasobów wodnych przed ich degradacją, zrównoważonego wykorzystania ich przez gospodarkę, w tym śródlądowy transport wodny. Studenci mają szansę poszerzać swoją wiedzę związaną z zasobami wodnymi, infrastrukturą krytyczną czy transportową na rzekach i kanałach.
- Kiedy dowiedziałem się o Rewitalizacji Dróg Wodnych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego na Wydziale Nauk Geograficznych, bez wahania wybrałem tą drogę studiów! Kierunek ten umożliwił mi dalsze rozwijanie pasji, zainteresowań oraz daje mi możliwość w przyszłej karierze zawodowej podjąć działania związane z przywróceniem oraz rozwojem polskiej sieci dróg wodnych – mówi student UKW.
Studenci Rewitalizacji i Dróg Wodnych mają także możliwość uczestniczenia w praktycznych zajęciach, które pozwalają im zapoznać się z zasadami przygotowania i realizacji programów rewitalizacyjnych rzek i kanałów oraz zarządzania ich zasobami wodnymi.
- Na studiach odbywałem praktyki, w trakcie których odbywały się rejsy związane z rozpoznaniem terenowym oraz pomiarach związanych z zastosowaniem nowoczesnych technologii tj. pomiary za pomocą dronów, wykorzystanie najnowszych programów służących do odczytu, analizy oraz przetwarzania danych pomiarowych parametrów rzek. Nauczyłem się projektowania w programie AutoCAD, przetwarzania danych, tworzenia, analizy map z wykorzystaniem programu Qgis oraz SAGA. – wylicza Krzysztof.
Uczelnia także wspiera w łączeniu pracy zawodowej ze studiowaniem. Tutaj rozwiązaniem jest indywidualna organizacja studiów, która ułatwia codzienne funkcjonowanie.
-Uczelnia pomaga w łączeniu mojej pracy jako marynarz z nauką, dzięki możliwości odbywania studiów w trybie Indywidualnej Organizacji Studiów, z pomocą której jednoczesne pracowanie oraz studiowanie nie stanowi najmniejszego problemu. Wykładowcy są bardzo uprzejmi i mili, wspierają mnie w rozwijaniu pasji oraz są otwarci na wszelaką pomoc. – podsumowuje Krzysztof.
UKW - miejsce dla ludzi z pasją!