Relacja z obchodów Dnia Krajobrazu 2023 na WNG
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest świętem ustanowionym przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, natomiast wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Krajobrazu odbywają się w Polsce przez cały październik we wszystkich województwach. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Doceń lokalność” i była okazją do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas, a także krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów".
Na naszym Wydziale tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu zostały przygotowane wspólnie z pracownikami Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia swojego istnienia. To właśnie ta okoliczność stała się okazją do bliższego poznania tego parku.
Obchody składały się z dwóch części. Część pierwsza, która miała formułę spaceru krajobrazowego, odbyła się 20 października na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. W ich przygotowaniu i przeprowadzeniu uczestniczyli m. in. pracownicy Naszego Wydziału, doktorzy Marcin Hojan i Mirosław Więcław (szerzej o wydarzeniu na stronie KPK).
Druga część odbyła się w dniu 26 października na terenie naszego Wydziału oraz w jego okolicy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy lingwistyczno-turystycznej V Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz studenci naszego Wydziału. Wydarzenie rozpoczęło się ogłoszeniem wyników w konkursie na film promujący krajobraz miejski Bydgoszczy z uwzględnieniem tzw. niebieskich przestrzeni (blue space) adresowany do studentów WNG UKW o nagrodę Pana Dziekana.
Komisja konkursowa w składzie dr hab. Halina Kaczmarek, prof. uczelni, kierownik Katedry Geografii Krajobrazu, dr Marcin Hojan (opiekun Koła Naukowego Geosfera) i Danuta Piekut (pracownik WNG) przyznała Nagrodę Główną w konkursie Pani Róży Wroneckiej. Przyznano również dwa wyróżnienia które za swoje filmy otrzymały: Pani Dorota Nowicka oraz Pani Sara Strzelewicz. Nagrody rzeczowe i dyplomy wręczył Pan Dziekan WNG dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. uczelni. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy a nagrodzonym gratulujemy! Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych filmików konkursowych na naszym FB.
W dalszej części spotkania jego uczestnicy wysłuchali wykładu Pana mgr inż. Krzysztofa Wojtkowiaka, dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, pt. "Krajeński Park Krajobrazowy", w trakcie którego mieliśmy możliwość zapoznania się z bogactwem przyrodniczym i kulturowym tego największego parku krajobrazowego funkcjonującego na obszarze naszego województwa.
Po wysłuchaniu wykładu młodzież licealna wzięła udział w dwóch warsztatach terenowych: „Zielone enklawy i ich rola w krajobrazie miejskim” przeprowadzonych przez Panią mgr Grażynę Witczak, głównego specjalistę ds. dydaktycznych, promocji i turystyki KPK oraz „Obszary nadwodne Bydgoszczy jako ważny element lokalności krajobrazu kulturowego miasta” przeprowadzonych przez Panią dr Monikę Kozłowską-Adamczak.
Z kolei studenci WNG mieli okazję wysłuchać referatu prof. Stefana Schütte, (Freie University in Berlin, INSTITUTE OF GEOGRAPHICAL SCIENCES, Department of Geography) pt.: "Indie - krajobraz społeczno kulturowy".
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy wsparli organizację Dnia Krajobrazu, w szczególności pracownikom Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Zapraszamy za rok!