Wydział Nauk Geograficznych

XIII Bydgoski Festiwal Nauki (20 - 22 października 2023 roku)

Bydgoski Festiwal Nauki 2023 - baner

Tegoroczna edycja bydgoskiego święta nauki zaplanowana została od 20 do 22 października. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest jednym z pięciu organizatorów tego, cieszącego się od lat niesłabnącym zainteresowaniem, wydarzenia. Naukowcy z UKW przeprowadzą blisko 110 różnego typu zajęć.

20 października - Lab Day

Dzień dedykowany wszystkim tym, którzy pragną zajrzeć do zazwyczaj mało dostępnych zakamarków uczelnianych laboratoriów. W pracowniach naukowych odbywać się będą liczne warsztaty, doświadczenia, symulacje, pokazy eksperymentalne. Naukowcy przybliżą fascynujący świat nauki i otworzą drzwi swoich pracowni. Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w pracowniach naukowych na wszystkie zajęcia warsztatowe (wykłady mają charakter otwarty) obowiązywać będą zapisy.

W ramach Lab Day Wydział Nauk Geograficznych zaprasza na dwa warsztaty:

  • "Hydrologia bez tajemnic" (dr Dawid Szatten), godz. 10.00-10.45 oraz 11.00-11.45, 12.00-12.45. Miejsce: nabrzeże rzeki Brdy (Rybi Rynek, Bydgoszcz)
  • "Pomiary meteorologiczne wczoraj i dziś" (dr Monika Okoniewska, dr Mirosław Więcław), godz.11.00-11.45 oraz godz. 12.00-12.45. Miejsce: teren przy budynku Copernicanum UKW (ul. Kopernika 1, Bydgoszcz)

21 i 22 października – Science Week

Weekend pełen naukowych atrakcji został zaplanowany w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. W ciągu dwóch dni - młodsi i starsi - miłośnicy nauki będą mogli wziąć udział w licznych wykładach, warsztatach, prelekcjach, pokazach, grach edukacyjnych, debacie oraz odwiedzą stoiska przygotowane przez organizatorów i partnerów Festiwalu. Udział we wszystkich aktywnościach będzie bezpłatny. Ze względu na warsztatowy charakter części zajęć wymagane będą wcześniejsze zapisy poprzez stronę internetową Festiwalu.

Wydział Nauk Geograficznych w ramach Science Week zaprasza na wykład dr Mirosława Rurka pt. "Znaczenie oddziaływania bobrów (Castor Canadenis i Castor fiber) w środowisku przyrodniczym w kontekście małej retencji wody", który odbędzie się w dniu 21 października w godz. 14.15-14.30 na wyspie Młyńskiej w Młynach Rothera.

Oferta programowa wydarzenia jest tworzona w oparciu o następujące zagadnienia: przeszłość i przyszłość, zdrowie i medycyna, kultura, nowe technologie, społeczeństwo, polityka, środowisko, prawo i ekonomia, miasto, porozmawiamy także o innych ważnych sprawach.

Program Festiwalu tworzymy z myślą zarówno o dzieciach, jak i osobach dorosłych.

Pełna oferta wydarzeń i harmonogram zajęć pojawią się 12 października w godzinach popołudniowych, a możliwość rezerwacji miejsc (rezerwacja będzie obowiązywać tylko na warsztaty/laboratoria 20 października oraz na część warsztatów, które odbędą się 21 i 22 października w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera) 13 października o 13.00. Wykłady i stoiska pokazowe mają charakter otwarty i nie wymagają zapisów.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej: festiwalnauki.bydgoszcz.pl oraz profili w mediach społecznościowych (FB, Instagram).

Bydgoski Festiwal Nauki  jest wydarzeniem popularnonaukowym organizowanym przez pięć bydgoskich Uczelni: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Politechnikę Bydgoską im. J.J. Śniadeckich, Collegium Medicum UMK, Wyższą Szkołę Gospodarki, Bydgoską Szkołę Wyższą. Festiwal wpisał się już trwale w kalendarium wydarzeń naszego miasta i regionu. Nieustannie cieszy się on dużym zainteresowaniem.