Michał Habel ze stopniem doktora habilitowanego

Uchwałą nr 9/13 Rady Naukowej IGiPZ im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie z dnia 7 czerwca 2023 r. został nadany Panu doktorowi Michałowi Hablowi stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku. Stopień doktora habilitowanego przyznano mu za osiągnięcie naukowe pt. Wpływ zabudowy hydrotechnicznej oraz innych form antropopresji w zlewniach na tempo erozji, transportu i akumulacji osadów rzecznych, na które składa się cykl artykułów naukowych.

Dr hab. Michał Habel jest specjalistą w zakresie hydrologii rzek, uczeniem i później współpracownikiem prof. dr hab. Zygmunta Babińskiego. Rozpoczął pracę na bydgoskiej uczelni w 2005 roku, w Instytucie Geografii na stanowisku asystenta w Zakładzie Hydrologii i Gospodarki Wodnej. W kwietniu 2012 roku uzyskał stopień doktora nauk o Ziemi. W latach 2016-2019 pełnił funkcję Prodziekana ds. Nauki na WKFZiT UKW. W 2021 JM Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny powołał Go na członka zespołu opracowującego Strategię Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na lata 2021-2025. Od 2022 sprawuje funkcję kierownika Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych, członka Rady Naukowej Wydziału Nauk Geograficznych oraz członka Rady Dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych na UKW. najstarszej na świecie organizacji zrzeszającej hydrologów. Dotychczas opublikował On przeszło 100 prac naukowych oraz jest autorem czterech patentów. Kierował wyprawami naukowymi na Syberię, w dorzeczu rzeki Kongo oraz delcie rzeki Mackenize.

Serdecznie gratulujemy!