Podsumowanie XIII Sesji Paleolimnologicznej

W dniach 23-24.03.2023 r. na Wydziale Nauk Geograficznych UKW miała miejsce XIII Sesja Paleolimnologiczna. Wydarzenie odbyło się pod partonatem:

• Sekcji Paleolimnologii Polskiego Towarzystwa Limnologicznego,
  • Komitetu Badań Czwartorzędu
  • JM Rektora UKW prof. dr hab. Jacka Woźnego.

W uroczystym otwarciu Sesji wzięli udział, reprezentujący władze rektorskie, prof. Jarosław Burczyk, Prorektor ds. Nauki UKW,  oraz  dziekan WNG dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. UKW.

W Sesji wzięły udział 73 osoby - przedstawiciele wszystkich szczebli kariery naukowej, tj. studenci, doktoranci, doktorzy i profesorowie z 13 ośrodków naukowych w Polsce. W ramach Sesji odbyły się 4 sesje referatowe w trakcie których wygłoszono 13 referatów i 13 komunikatów. Z kolei, w trakcie dwóch sesji posterowych zaprezentowano 33 postery. W ramach Sesji, jej uczestnicy, w głosowaniu tajnym, wybrali najlepszy poster. Jego autorka, mgr Monika Czajkowska, została uhonorowana dyplomem.

Zaprezentowane w ramach Sesji wyniki badań obejmowały szerokie spektrum tematyczne. Prezentacje  dotyczyły stosowanych metod badań jak i uzyskanych wyników, które odnosiły się do pojedynczych stanowisk badawczych i wąskich przedziałów czasowych, jak i analiz przeprowadzonych w skali regionalnej, obejmujących długie okresy. Należy zaznaczyć, iż na tak dużym forum swoje wyniki zaprezentowali również pracownicy UKW, przedstawiając je w formie 3 komunikatów i 6 posterów.

Sesję zakończyła dyskusja, w trakcie której poddano ocenie najnowsze wyniki badań oraz znaczenie osiągnięć paleolimnologii w interpretacji współcześnie zachodzących procesów przyrodniczych, w tym obserwowanych zmian klimatycznych.

Namacalnym śladem po przygotowanych przez uczestników Sesji wystąpieniach jest "Książka abstraktów". Została ona przygotowana w wersji cyfrowej (plik pdf.) z numerem e-ISBN, przy wsparciu Wydawnictwa UKW.

Sesja została przygotowana przez pracowników WNG. W organizację wydarzenia włączyli się również członkowie studenckiego Koła Naukowego WNG "Geosfera" oraz doktoranci Wydziału Nauk Biologicznych UKW.