Program oszczędnościowy UKW na rok 2023

Szanowani Państwo, drodzy Studenci, Koleżanki i Koledzy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, społeczności akademicka,

W 2023 rok wchodzimy z planami dalszego rozwoju naukowego oraz infrastrukturalnego naszej Uczelni. Kontynuujemy również rozpoczęte inwestycje, aby zakończyć je w tym roku. Najbliższe miesiące będą jednak nieco różniły się od minionych lat. Analogicznie do innych instytucji publicznych, sytuacja UKW jest mocno uzależniona od tego, co się dzieje w otoczeniu społeczno-gospodarczym na przestrzeni całego kraju. Każdy z nas odczuwa skutki inflacji oraz idącego za tym wzrostu kosztów mediów. To powoduje, że podobnie jak inne większe uczelnie, podjęliśmy z Kolegium Rektorskim i przy akceptacji Senatu Uniwersytetu decyzję o wdrożeniu planu oszczędnościowego na najbliższe miesiące.

Patrząc na prowizorium budżetowe, w 2023 roku pojawiają się dwa główne czynniki, wpływające na wzrost wydatków. Pierwszym z nich jest podwyżka stawki za zużycie energii elektrycznej o 47%, drugim - wzrost minimalnego wynagrodzenia, docelowo o niespełna 20%. Uczelnie w Polsce otrzymują oczywiście subwencję finansową z budżetu państwa, ale z tymi podwyżkami musimy poradzić sobie sami.

Plan oszczędnościowy UKW został przygotowany tak, aby nie doprowadzić do spowolnienia pracy naszych nauczycieli akademickich, pracowników naukowych, administracyjnych i obsługi, a przede wszystkim - nie pogorszyć warunków funkcjonowania studentów w przestrzeni akademickiej. Dokument ten wprowadza jedynie pewne ograniczenia, które pozwolą na zminimalizowanie finansowych skutków wspomnianych podwyżek. Pierwsze efekty są już widoczne - wprowadzenie nauki zdalnej trwającej nieco ponad cztery tygodnie oraz pracy hybrydowej dla uczelnianej administracji pozwoliły na znaczne oszczędności kosztów zużycia prądu.

Nie skupiamy się jedynie na oszczędnościach, ale również szukamy przestrzeni, gdzie Uniwersytet może zwiększyć dochody. Zachęcamy w szczególności jednostki naukowo-dydaktyczne do zgłaszania takich propozycji. Priorytetem będą inwestycje, które pozwolą na zoptymalizowanie kosztów zużycia mediów oraz poprawią efektywność energetyczną naszych obiektów i urządzeń.

Dziękuję Państwu za zrozumienie tej sytuacji, która dotyka nas wszystkich. Proszę o zapoznanie się z nowym Zarządzeniem i dalszą pracę nad rozwijaniem naszej uniwersyteckiej społeczności. Wierzę, że wspólnie przejdziemy przez ten trudniejszy czas.

Z akademickim pozdrowieniem,
prof. dr hab. Jacek Woźny
Rektor UKW

Zarządzenie Rektora UKW nr 17/2022/2023 z dnia 4 stycznia 2023 w sprawie wprowadzenia programu oszczędnościowego