Studenci RDW w Szczecinie
1 i 2 grudnia 2022 r. studenci kierunku Rewitalizacja Dróg Wodnych uczestniczyli w zajęciach terenowych zorganizowanych w Szczecinie przez Panią dr inż. Martę Schoeneich.
Dzięki uprzejmości Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej dr inż. Piotra Durajczyka oraz Dyrektora Urzędu Morskiego Pana Wojciecha Zdanowicza, studenci mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się zarządzaniem bezpieczeństwem na drogach wodnych. Za zgodą Dziekana Wydziału Nawigacyjnego dr hab. inż. st. of. Pawła Zalewskiego prof. PM umożliwiono zaznajomienie się z nowoczesnymi laboratoriami Wydziału Nawigacyjnego Politechniki Morskiej w Szczecinie.
1 grudnia grupa odwiedziła Centrum usług rzecznych RIS, gdzie Pani Kierownik Marta Onichowska przedstawiła zakres działania oraz główne możliwości usług świadczonych przez RIS ODRA. Następnie Pani dr Ewa Łuczak - Kierownik Wydziału Inspekcji Technicznych, Dokumentów Statków i Załóg zapoznała studentów z pracą Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie oraz informacjami odnośnie wymogów i kontroli dokumentacji na statkach żeglugi śródlądowej.
W Wydziale Oznakowania Urzędu Morskiego w Szczecinie Pan Marek Materac w bardzo interesujący sposób przedstawił studentom zakres obowiązków pracowników jednostki, w szczególności utrzymywanie oznakowania nawigacyjnego oraz cel analiz nawigacyjnych rozpatrywanych w tej jednostce.
Po wizycie w siedzibach UŻŚ i UMS studenci mieli okazję pospacerować i zapoznać się z infrastrukturą Odry oraz zwiedzić szczecińską Łasztownię.
2 grudnia studenci rozpoczęli dzień wizytą w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego, gdzie Kierownik Oddziału Nawigacyjnego Pan Paweł Węglarz opowiedział na czym polega praca w Bazie oraz przybliżył szczegółowo działanie znaków nawigacyjnych. Studenci mieli możliwość zobaczyć z bliska pławy nawigacyjne, szalandę „Murena” wykorzystywaną do prac czerpalnych na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oraz jednostki pływające Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Następnie pod okiem Pani Naczelnik Wydziału Pomiarów Morskich Katarzyny Pogody-Błaziak pracownicy opowiedzieli w jaki sposób wykonywane są pomiary batymetryczne, które potem trafiają do biur hydrograficznych tworzących mapy. Przybliżona została także obserwacja wraków jednostek na drogach wodnych.
Kolejnym punktem programu wizyty w Szczecinie był Kapitanat Portu Szczecin, gdzie Pan Michał Czubakowski przedstawił pracę Inspektoratu Państwa Bandery i Państwa Portu UMS w Szczecinie.
Ostatnim, bardzo ciekawym miejscem odwiedzonym przez studentów w Urzędzie Morskim był Inspektorat Bezpieczeństwa Ruchu Morskiego, którego Główny Inspektor Pan Wojciech Durczak bardzo dokładnie opowiedział o zadaniach i pracy Inspektoratu, w szczególności wyjaśnił nadzór nad bezpieczeństwem na drogach wodnych oraz na torze wodnym Szczecin - Świnoujście. Zaprezentował także służbę kontroli ruchu statków VTS monitorującą przez cały czas sytuację na torze wodnym i w porcie.
Ostatnim elementem programu zajęć terenowych była wizyta na Wydziale Nawigacyjnym Politechniki Morskiej. Dyrektor Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego dr inż. Rafał Gralak przybliżył w sposób bardzo obrazowy na czym polegają badania naukowe prowadzone na symulatorze nawigacyjno – manewrowym. Następnie Koordynator ds. kształcenia kierunku Nawigacja Pani mgr inż. kpt. ż. w. Barbara Kwiecińska wraz z Prodziekanem ds. Kształcenia mgr inż. kpt. ż. w. Remigiuszem Dzikowskim, w laboratorium Interaktywnej Nawigacji, opowiedzieli o możliwościach rozwoju naukowego na Politechnice Morskiej i nie tylko w kontekście żeglugi śródlądowej.