Zajęcia studentów RDW na symulatorze nawigacyjnym

W ramach porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle 22 listopada br. studenci  Rewitalizacji Dróg Wodnych odbyli zajęcia w Pracowni Symulatora Nawigacyjnego TŻŚ w Nakle nad Notecią.

Podczas zajęć studenci mieli okazję zapoznać się z urządzeniami stanowiska głównego symulatora jak i stanowiskami ćwiczeniowymi. Przedstawiono akweny morskie i śródlądowe drogi wodne które obejmuje symulacja oraz statki własne i obce dostępne na symulatorze. W ramach zajęć praktycznych studenci wykonywali czynności związane z zaplanowaniem podróży statkiem i jej realizacją na symulatorze w różnych warunkach pogodowych i porach dnia. Omówiono również zagrożenia jakie mogą wystąpić na drogach wodnych w odniesieniu do bezpieczeństwa samych użytkowników drogi wodnej, budowli hydrotechnicznych i środowiska. Studenci mieli możliwość prowadzenia statku z wykorzystaniem przyrządów nawigacyjnych, elektronicznej mapy nawigacyjnej (ECDIS) i radaru. Były to zajęcia wstępne. Na kolejnych zajęciach studenci w sposób praktyczny będą planować i prowadzić nawigację wykorzystując nabytą wiedzę z zakresu nawigacji i locji, infrastruktury hydrotechnicznej i inżynierii ruchu morskiego.