Relacja z obchodów Dnia Krajobrazu na WNG

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest świętem ustanowionym przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, natomiast wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Krajobrazu odbywają się w Polsce przez cały październik. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: „Krajobraz – doświadczam w pełni”, by zwrócić uwagę na wielozmysłową interpretację krajobrazu.

W tym roku Wydział Nauk Geograficznych UKW obchody Dnia Krajobrazu przygotował wspólnie z pracownikami Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Wydarzenie podzielono na dwie części. Część pierwsza, w formie spacerów krajobrazowych odbyła się 20 października na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. W ich przygotowaniu i przeprowadzeniu uczestniczyli m. in. pracownicy Naszego Wydziału, doktorzy Marcin Hojan i Mirosław Rurek oraz członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Geosfera”. Szerzej o tym wydarzeniu na stronie KPK

Druga część obchodów Dnia Krajobrazu miała miejsce 26 października, na terenie naszego Wydziału oraz w jego okolicy. W auli przy Placu Kościeleckich 8 zebrało się blisko 70 osób. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz studenci WNG. Wydarzenie rozpoczęło się ogłoszeniem wyników konkursu na film promujący wybrany park krajobrazowy województwa kujawsko-pomorskiego. Komisja konkursowa w składzie mgr inż. Danuta Piekut (pracownik WNG), Anna Kolimaga (Prezes Koła Naukowego Geosfera), dr Marcin Hojan (opiekun Koła Naukowego Geosfera) oraz dr hab. Halina Kaczmarek, prof. uczelni (kierownik Katedry Geografii Krajobrazu) przyznała Nagrodę Główną pani Natalii Gerke (link do filmu). Ponadto trzy filmy otrzymały wyróżnienia autorstwa duetów: Natalia Betlejewska i Anna Grzela; Gabriela Chróścińska i Marcelina Jagodzińska oraz Dominika Majchrzyk i Sara Strzelewicz . Nagrody rzeczowe i dyplomy wręczyli Dziekan WNG dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. uczelni oraz mgr Grażyna Witczak, Główny specjalista ds. dydaktycznych, promocji i turystyki w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy, a nagrodzonym GRATULUJEMY!

W dalszej części spotkania uczestnicy wysłuchali multimedialnego wykładu dr Moniki Kozłowskiej-Adamczak pt. „Multisensoryczne postrzeganie krajobrazu, a nowe formy turystyki i rekreacji” (Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki, WNG UKW). Następnie młodzież licealna wzięła udział w warsztatach terenowych: „Krajobraz doświadczam… różne aspekty znaczenia terenów zielonych dla zdrowia człowieka” przeprowadzonych przez Panią mgr Grażynę Witczak oraz „Znaczenie obszarów nadwodnych w krajobrazie kulturowym miasta – tworzenie się tzw. waterfrontów” przeprowadzonych przez dr Monikę Kozłowską-Adamczak.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy wsparli organizację Dnia Krajobrazu, w szczególności pracownikom Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Zapraszamy za rok!