Dzień Krajobrazu 2022

Już w środę 26 października będziemy obchodzić na naszym Wydziale Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.

Został on ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, natomiast wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Krajobrazu odbywają się w Polsce przez cały październik we wszystkich województwach.

Ideą Dnia Krajobrazu jest budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu, a także inspirowanie różnych podmiotów do podejmowania działań służących najwyższej jakości krajobrazów – miejskich, rolniczych czy naturalnych.

Poniżej program obchodów Dnia Krajobrazu na Wydziale Nauk Geograficznych. Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniach.

9:00 - 10:00 - Aula Wydziału Nauk Geograficznych

• oficjalne powitanie uczestników - dr hab. H. Kaczmarek, prof. uczelni;
  • wręczenie nagrody za udział w konkursie dla studentów Wydziału Nauk Geograficznych na film promujący wybrany park krajobrazowy województwa kujawsko-pomorskiego - Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych dr hab. Z. Podgórski, prof. uczelni;
  • wykład pt. "Multisensoryczne postrzeganie krajobrazu a nowe formy turystyki i rekreacji" - dr Monika Kozłowska-Adamczak (Katedra Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki, Wydział Nauk Geograficznych UKW);

10:15 - 11:00 i 11:15 - 12:00

warsztaty terenowe w 2 turach - każda grupa odbywa warsztat I i II:

Warsztat I: "Krajobraz doświadczam... różne aspekty znaczenia terenów zielonych dla zdrowia człowieka" - mgr Grażyna Witczak (Główny specjalista ds. dydaktycznych, promocji i turystyki w Krajeńskim Parku Krajobrazowym);

Warsztat II: "Znaczenie obszarów nadwodnych w krajobrazie kulturowym miasta - tworzenie się tzw. waterfrontów”- dr Monika Kozłowska-Adamczak (Wydział Nauk Geograficznych UKW).