Kongres Edukacji Geograficznej w 100-lecie I Ogólnopolskiego Zjazdu Nauczycieli Geografii Łódź 14 - 16.10.22

Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. uczelni, pełniący funkcję Zastępcy Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, weźmie udział w Kongresie Edukacji Geograficznej, który odbędzie się na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, w dniach 14-16 października 2022 roku. Termin ten nie jest przypadkowy, uczczona zostanie w ten sposób 100. rocznica I Ogólnopolskiego Zjazdu Nauczycieli Geografii, który odbył się w Łodzi w dniach 4-6 czerwca 1922 roku. Kongres Edukacji Geograficznej został zaplanowany z inicjatywy Honorowego Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Geograficznego Profesora Antoniego Jackowskiego oraz Prezydium Zarządu Głównego PTG.

Adresatami Kongresu Edukacji Geograficznej – podobnie jak sto lat temu – są: nauczyciele geografii wszystkich typów szkół oraz geografowie – pracownicy uniwersytetów i innych ośrodków naukowych. Ogólnym przesłaniem Kongresu jest debata nad odpowiedzialnym kształtowaniem społecznej roli edukacji geograficznej w Polsce.

Celem Kongresu jest wymiana poglądów na temat zmian w edukacji geograficznej w ciągu ostatnich 100 lat, diagnoza sytuacji obecnej, identyfikacja współczesnych problemów i wyzwań polskiej edukacji geograficznej oraz stawianie pytań i zadań na przyszłość. Kongres będzie okazją do bardzo potrzebnego spotkania geografów realizujących kształcenie na różnych etapach edukacji. Zadaniem Kongresu jest również bliższe poznanie i wymiana doświadczeń w zakresie teorii i praktyki edukacyjnej, poszerzenie wiedzy geograficznej, uhonorowanie nauczycieli geografii wyróżniających się w pracy dydaktycznej.

Szczegółowe informacje na temat Kongresu podane są na stronie Polskiego Towarzystwa Geograficznego https://tiny.pl/w72bl