Studenci IG UKW podczas Szkoły Letniej na rzece Tagliamento
W czerwcu 2022 roku, ośmioro studentów z UKW, w tym 6 z naszego Instytutu uczestniczyło w tygodniowych (19-26.06) warsztatach terenowych w północno-wschodnich Włoszech. Szkołę letnią zatytułowaną “Monitoring Alpine River Dynamics from a biodiversity and landscape perspective” zorganizowano w ramach programu Erasmus+ Blended Intensive Program. W warsztatach brali udział studenci oraz pracownicy z trzech uniwersytetów: University of Udine (Włochy) – w roli gospodarza, University for Sustainable Development Eberswalde (Niemcy) oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Szkoła letnia posiadała multidyscyplinarny program, dzięki któremu studenci mieli możliwość zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie monitorowania środowiska na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów nadbrzeżnych. Pierwszą fazę zajęć stanowił cykl zdalnych spotkań dydaktycznych, podczas których studenci budowali wspólną bazę wiedzy na temat środowiska nadbrzeżnego, dynamiki ewolucji koryt rzecznych oraz nowoczesnych technik i narzędzi monitoringu środowiska. Na podstawie przyjętych kryteriów i danych teledetekcyjnych, każda z grup wstępnie wyznaczyła obszary badań do pracy w terenie. W drugiej fazie, prowadzonej w formie warsztatów wzdłuż rzeki Tagliamento (region Friuli Venezia Giulia) studenci zweryfikowali swoje założenia badawcze oraz przeprowadzili serie badań, z zakresu gleboznawstwa, sedymentologii, hydrologii, biologii roślin i zwierząt, wszystko pod pilnym okiem pracowników naukowych z trzech Uniwersytetów. Prace terenowe, w czasie których studenci mogli zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem pomiarowym oraz technikami stosowanymi w badaniach terenowych trwały od rana do późnego popołudnia, natomiast wieczorami poświęcano czas na opracowywanie zebranych danych i przeprowadzanie eksperymentów laboratoryjnych, w specjalnych pomieszczeniach zaadoptowanych do tego celu w ośrodku w Paluzza, który stanowił bazę dla warsztatów. Na zakończenie badań zaplanowano Lagoon Day, gdzie w czasie wycieczki z przewodnikiem po lagunach Grado i Marano zapoznano się z wpływem procesów mających miejsce w górnej i środkowej części zlewni rzeki Tagiameno, na proces erozji i akumulacji osadów i funkcjonowania środowiska przyrodniczego laguny.
Wyjazd zakończyła sesja podsumowująca, podczas której wszystkie grupy prezentowały wyniki swoich prac oraz omawiano kierunki dalszych zaplanowanych badań.