Wyjazd studyjny studentów II roku TiR MU
W dniach 13-14.05.2022 r. studenci II roku Turystyki i Rekreacji studiów magisterskich uzupełniających wzięli udział w "Wyjeździe studyjnym", który miał charakter ogólnokrajowy na trasie: m. Bydgoszcz – Nakło n/Notecią – Olszewka (gm. Nakło n/Notecią) – Ostrowite Osada (gm. Dobiegniew) – Pniewo (gm. Międzyrzecz) – m. Świebodzin – Kalsk (gm. Sulechów) – m. Zielona Góra – Mozów (gm. Sulechów) – m. Bydgoszcz.
Głównym celem zajęć było: pokazanie studentom przykładów (tj. studiów przypadków) rzeczywistych miejsc i obszarów turystycznych słynących z rozwoju wybranych rodzajów i form turystyki, w tym przypadku związanych m.in. z turystyką wodną (Nakło nad Notecią), krajoznawstwem i turystyką przyrodniczą (obszar Drawieńskiego Parku Narodowego) czy turystyką winiarską i militarną (całe województwo lubuskie). Wartością dodaną wyjazdu był też udział studentów w uzgodnionych spotkaniach eksperckich m.in. z:
- przedstawicielami władz samorządowych Starostwa Powiatowego w Nakle n/Notecią i tu serdeczne podziękowania przekazujemy szczególnie Panu Wicestaroście Nakielskiemu Tomaszowi Miłowskiemu oraz Panu Dawidowi Konwińskiemu - Kierownikowi Referatu Turystyki i Sportu, za bardzo ciekawe i owocne spotkanie na Przystani Powiat Nakielski w Nakle n/Notecią,
- praktykami (tj. przedstawicielami lokalnych przedsiębiorców i instytucji oraz gestorów turystyki), którzy zajmują się zagadnieniami turystycznymi w odwiedzanych obszarach – serdeczne podziękowania za wspaniałą gościnę i dawkę wiedzy przekazujemy Państwu Marii i Telesforowi Horodeckim (właścicielom pola golfowego w Olszewce koło Nakła n/Notecią), dr inż. Małgorzacie Górnej oraz mgr Joannie Osińskiej z Drawieńskiego Parku Narodowego, Rodzinie Państwa Kucuniów - właścicielom Winnicy „MOZÓW” w Sulechowie oraz przedstawicielom Visit Zielona Góra – Informacja Turystyczna i lokalnym przewodnikom turystycznym (p. Edycie Malaryk).
Podczas wyjazdu obfitującego w spotkania eksperckie znalazł się też czas na przyjemności. Była okazja zobaczyć największe atrakcje turystyczne woj. lubuskiego, a wśród nich bunkry w Pniewie (gm. Międzyrzecz) należące do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU), Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie, Stary Rynek i zielonogórski deptak czy Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze–Ochli. Pobyt w pięknym województwie lubuskim zakończyliśmy wizytą w Winnicy „MOZÓW”w Sulechowie, racząc się przepysznymi produktami regionalnymi, gdzie nie mogło zabraknąć degustacji lokalnych win oraz konsumpcji swojskich serów, wędlin i pieczywa.
To był bardzo intensywny i bogaty w wiedzę "Wyjazd studyjny" po Polsce, a do tego szalenie inspirujący na przyszłość. Już myślimy, co będzie za rok?