Wydział Nauk Geograficznych

18 grudnia - Międzynarodowy Dzień Migrantów

Corocznie 18 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Migranta, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. W Polsce Dzień Emigranta Polskiego ustanowiono w 1929 roku z inicjatywy Ireny Puzynianki, założycielkiorganizacji  “Opieka Polska nad Rodakami na Obczyźnie”. Obchody święta mają na celu zapewnienie przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów. Migrantem jest osoba, która zmienia miejsce swojego zamieszkania z różnych powodów: politycznych lub ekonomicznych.

To również dobra okazja do zwiększenia świadomości społecznej, że także w Unii Europejskiej żyje 37 mln osób urodzonych poza UE, co stanowi 8,3% wszystkich mieszkańców UE (447,3 mln). W 2019 roku przybyło do UE 2,7 mln imigrantów, wyemigrowało zaś 1,2 mln.

W wielu krajach UE, w tym Polsce, dotkniętych problemem starzenia się ludności, coraz większe znaczenie dla rozwoju gospodarczego ma imigracja zarobkowa. W 2020 roku poza granicami Polski przebywało 2 239 tys. mieszkańców naszego kraju, głównie w krajach UE (1 339 tys. osób.). Od początku lat 90. Polska rozpoczęła drogę przekształcania się z kraju typowo emigracyjnego w kraj emigracyjno-imigracyjny. Nastąpił znaczny wzrost migracji ekonomicznej z Wietnamu, Macedonii, Bułgarii i Rumunii, Armenii i Sri Lanki oraz migracji politycznej z Bośni i Hercegowiny oraz Czeczeni, Azerbejdżanu, Gruzji, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Kazachstanu, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy, Rosji a także z Mongolii i Kuby. Wzrósł udział migrantów, którzy ubiegali się o ochronę międzynarodową.  Po akcesji Polski z UE i przystąpieniu do strefy Schengen, nastąpił wzrost imigracji do Polski z dalszych rejonów, w tym z Azji (z Chin, Wietnamu, Armenii i Indii), a także z krajów afrykańskich (głównie z Nigerii i Tunezji). W 2020 roku mieszkało w Polsce 457 tys. Migrantów, największe grupy stanowiła ludność z Ukrainy (244,2 tys.), Białorusi (28,8 tys.) oraz Niemiec (20,5 tys.).

Tekst i zdjęcia (rodzina tadżycka, kirgiska, uzbecka i mongolska): Aleksandra Jezierska-Thole