Wydział Nauk Geograficznych

Projekt dr hab. Danuty Szumińskiej, prof. uczelni dofinansowany przez Narodowe Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 21 i MINIATURA 5.
Wśród nagrodzonych dofinansowaniem znalazł się projekt autorstwa dr hab. Danuty Szumińskiej, prof. uczelni. Projekt OPUS 21 Uwalnianie zanieczyszczeń z wieloletniej zmarzliny (PER2Water) uzyskał dofinansowanie na kwotę: 1 354 938 zł, w tym dla UKW-Lidera projektu - 792 018 zł.

Opis projektu:

Wieloletnia zmarzlina to grunt pozostający w stanie zamrożonym przez dłuższy okres (ponad rok). Zajmuje ona około 25% powierzchni lądów na Ziemi i stanowi swoistą „pułapkę” dla różnych zanieczyszczeń. Wśród takich zanieczyszczeń znajdują się tzw. trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO). Są to substancje organiczne powstające na przykład w wyniku spalania paliw, działalności przemysłowej, pożarów, czy też aktywności wulkanicznej. TZO trudno się rozpadają i długo pozostają w środowisku: w wodzie, glebach, powietrzu. Związki te poprzez oddychanie, czy żywność dostają się do organizmów, z czasem akumulują się w nich, i wywołują negatywny wpływ na zdrowie zwierząt i ludzi. Postępujące w szybkim tempie zmiany klimatu pociągają za sobą topnienie zmarzliny, a zatem możliwość uwalniania z niej zanieczyszczeń. Dostrzegamy już w badaniach naukowych pierwsze sygnały, że takie zjawisko występuje.

W projekcie PER2Water planujemy dokładnie opracować problem uwalniania się trwałych zanieczyszczeń organicznych z wieloletniej zmarzliny we wschodniej Syberii (w regionie kołymskim). Jako obszar mniej zanieczyszczony od Syberii zachodniej, a jednocześnie teren występowania grubej warstwy trwale zamarzniętego gruntu (zmarzliny), region ten idealnie nadaje się do sprawdzenia, czy problem ma zasięg lokalny, czy ogólnoświatowy. Planowane jest także określenie potencjalnych źródeł zanieczyszczeń akumulowanych w środowisku kriogenicznym wschodniej Syberii.

Projekt realizowany jest w konsorcjum przez interdyscyplinarny zespół badawczy złożony z naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (kierownik projektu - dr hab. Danuta Szumińska, prof. uczelni) i Politechniki Gdańskiej (kierownik zespołu badawczego - prof. dr hab. inż. Żaneta Polkowska).