Światowy Dzień Mokradeł 2021
Dzisiaj (2 lutego) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Mokradła i woda". To rok szczególny, świętujemy bowiem 50. rocznicę podpisania Konwencji Ramsarskiej o obszarach wodno-błotnych. Poprzez obchody Dnia Mokradeł chcemy podkreślić znaczenie tych szczególnych obszarów w wymiarze globalnym.
Pierwszy raz Światowy Dzień Mokradeł świętowany był w roku 1997. Obecnie wiele krajów angażuje się w jego organizacje i popularyzację. Państwa, które podpisały Konwencję, reprezentują wszystkie regiony geograficzne świata.
Konwencja Ramsarska, a dokładnie: Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego (ang. Ramsar Convention on Wetlands) to porozumienie, podpisane 2 lutego 1971 roku w Iranie, w miejscowości Ramsar, mające na celu prowadzenie wspólnej polityki odnośnie ochrony i zachowania wybranych obszarów wodno-błotnych. Dotychczas ratyfikowało ją 171 państw (Polska jest Stroną Konwencji od 22 marca 1978 r.), które wyznaczyły 2416 obszary wodno-błotne o międzynarodowym znaczeniu. Wśród nich jest 19 polskich obszarów, których łączna powierzchnia to 152,964 ha:
- Biebrzański Park Narodowy
- Narwiański Park Narodowy
- Park Narodowy Ujście Warty
- Poleski Park Narodowy
- Polodowcowe stawy Tatrzańskiego Parku Narodowego
- Rezerwat Bór na Czerwonem
- Rezerwat przyrody Jezioro Drużno
- Rezerwat przyrody Jezioro Karaś
- Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno
- Rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp
- Rezerwat przyrody Swidwie
- Słowiński Park Narodowy
- Stawy Milickie
- Stawy Przemkowskie
- Subalpejskie torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym
- Torfowiska Tatrzańskiego Parku Narodowego
- Torfowiska Doliny Izery
- Ujście Wisły
- Wigierski Park Narodowy
Pełna lista światowych obszarów Ramsar publikowana jest w języku angielskim na stronie Ramsar Sites Information.
Zachęcamy do wysłuchania odczytu przygotowanego przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego w najbliższy czwartek (4 lutego) o godz. 17.15:
„Co dzieje się, kiedy woda, mokradła i człowiek spotykają się we wspólnej przestrzeni?
Czy wraz z rozwojem naszego naukowego poznania ekosystemów mokradłowych na nowo chcemy i potrafimy zdefiniować wzajemne relacje? Na te i inne pytania, podczas wykładu Współuzależnieni od wody: mokradła i człowiek, postarają się odpowiedzieć dr Katarzyna Mięsiak-Wójcik, dr Joanna Sposób (Katedra Hydrologii i Klimatologii WNoZiGP) i dr Magdalena Suchora (Katedra Geomorfologii I Paleogeografii).”
Więcej informacji znajduje się na Polskiego Towarzystwa Geograficznego.