Światowy Dzień Ziemi Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych czyli Dzień Ziemi, znany również jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Dokładnie pół wieku temu, 22 kwietnia 1970 roku, ok. 20 milionów Amerykanów przemaszerowało ulicami USA, aby zaapelować o ochronę planety, nazywanej przez nas domem. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało globalny, proekologiczny ruch znany jako Dzień Ziemi, który obecnie urósł do rangi światowego wydarzenia i jednoczy w działaniu ponad miliard ludzi. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, promowanie postaw proekologicznych, ochronę zagrożonych gatunków oraz walkę o zrównoważone środowisko.

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W 2015 r. były to odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna. W kolejnych latach hasłami przewodnimi zostały: w 2016 r. - „Z energią zmieńmy źródła", w 2017 r. - „W kierunku natury", w 2018 r. - „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych", natomiast w roku minionym - „Chrońmy nasze gatunki".

Wiodącym tematem tegorocznej edycji tego święta będą działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez National Geographic mapą klimatyczną świata na 2070 r.