Pracownicy Instytutu Geografii UKW na warsztatach ekologicznych w Kruszwicy

Projekt „EKO-GOPŁO – Ekologia i zagrożenia jeziora Gopło” za nami

W dniu 14 września 2018 w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy odbyły się warsztaty z zakresu edukacji ekologicznej organizowane przez Centrum Rewitalizacji Dróg Wodnych Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Projekt obejmował przeprowadzenie jednodniowych specjalistycznych warsztatów w celu podniesienia świadomości ekologicznej członków oddolnych inicjatyw społecznych działających na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego.

Szkolenie obejmowało szeroki zakres tematyczny. Zajęcia (teoretyczne – wprowadzające oraz praktyczne – warsztatowe) prowadzili pracownicy naukowi Instytutu Geografii UKW: hydrologia – limnologia (dr Michał Habel), jakość wód (dr Dawid Szatten), topoklimat (dr Monika Okoniewska), gospodarka przestrzenna (dr Monika Kozłowska – Adamczak) oraz gospodarka wodna (mgr Zbigniew Czerebiej – PGW Wody Polskie, RZGW Bydgoszcz).

Efektem szkolenia było nie tylko to, iż jego uczestnicy dowiedzieli się jaka jest jakość wód jeziora Gopło, jak kreowana jest gospodarka przestrzenna gminy Kruszwica czy też jaki wpływ ma tak duży zbiornik wodny na topoklimat obszarów otaczających, ale przede wszystkim samemu mogli dokonać wybranych pomiarów i analiz.

Realizacja projektu „EKO-GOPŁO – Ekologia i zagrożenia jeziora Gopło” poza zwiększeniem świadomości ekologicznej oraz zdobyciem praktycznych umiejętności przez uczestników szkolenia, umożliwiła przede wszystkim wskazanie jak ważnym elementem dla lokalnej społeczności jest jezioro Gopło. Jego ochrona, przy prowadzeniu gospodarki wodnej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, gwarantuje zachowanie jeziora na niezmienionym poziomie dla przyszłych pokoleń.

Organizator składa podziękowania dla Dyrekcji Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów w siedzibie Parku. Projekt współorganizowało Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Amicus. Przedsięwzięcie finansowane było ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, w ramach Programu priorytetowego edukacja ekologiczna 2018-2019.