Interdisciplinary Polar Studies in Poland

W dniach 17-19 listopada odbyła się w Warszawie konferencja rocznicowa pt. „Interdisciplinary Polar Studies in Poland” związana z obchodami 40-lecia Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego i 60-lecia Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie.

Dr Danuta Szumińskaz UKW oraz mgr inż. Małgorzata Szopińska z PG zaprezentowały wyniki badań hydrochemicznych prowadzonych na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce w ramach współpracy Politechniki Gdańskiej, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Wyniki interdyscyplinarnych badań dotyczących między innymi potencjalnych źródeł zanieczyszczeń docierających do Antarktyki drogą atmosferyczną (Fot. 1, Poster 1, Fot. 3, Poster 2) cieszyły się dużym zainteresowaniem i zostały zauważone między innymi przez wieloletnich badaczy polarnych - profesora Andy Hodsona (Fot. 2) z University of Sheffield i profesora Jerónimo López-Martíneza z Universidad Autonoma de Madrid, wiceprezydenta the Scientific Committee on Antarctic Research.

Udział w konferencji był dla polarniczek także okazją do ponownego spotkania osób poznanych w trakcie styczniowego pobytu na stacji H. Arctowskiego – prof. Leona Bravo z Universidad de La Frontera w Chile i dr Xurxo Gago z Universitat de lesIlles Balears w Hiszpanii (Fot. 4).

Jak to w życiu bywa rocznicowe spotkanie przyniosło nieoczekiwane niespodzianki – prof. Leon Bravo w trakcie powrotu do Chile spotkał w samolocie osobę, która 40 lat temu brała udział w budowaniu stacji im. H. Arctowskiego.

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. 1. Prezentacja tematu “Fresh water chemistry in newly-formed periglacial environment at the western shore of Admiralty Bay (King George Island, Maritime Antarctica)” – wyniki opublikowane we wrześniu tego roku w czasopiśmie Science of the Total Environment, www.doi.org, od lewej dr Danuta Szumińska, mgr inż. Małgorzata Szopińska:

Fot. 2. Dr Danuta Szumińska i prof. Andy Hodson:

Fot. 3. Prezentacja tematu “Markers of antrophogenic acivities in fresh waters at periglacial environments (Western shore of Admiralty Bay, King George Island, Antarctica)”, od lewej dr Danuta Szumińska, mgr inż. Małgorzata Szopińska, mgr inż. Joanna Potapowicz:

Fot. 4. Polarne spotkanie w Warszawie, od lewej prof. Leon Bravo, prof. Żaneta Polkowska (Lider badań prezentowanych na konferencji), mgr. Inż. Joanna Potapowicz, dr Danuta Szumińska, mgr inż. Klaudia Kosek, mgr inż. Małgorzata Szopińska, mgr inż. Aneta Pacyna, dr Xurxo Gago:

Fot. 5. Pani prof. Żaneta Polkowska wraz z zespołem doktorantek z Wydziału Chemii Analitycznej Politechniki Gdańskiej, realizujących prace doktorskie w obszarach polarnych:

Poster1:

Poster 2: