Nordic Walking w teorii i praktyce - relacja z konferencji
W dniu 7 października 2016 r. odbyła się Konferencja Naukowa „Nordic Walking w teorii i praktyce”, zorganizowana przez Instytut Geografii oraz Instytut Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wspólnie z krajowymi podmiotami pozarządowymi oraz samorządowymi, przy wsparciu firmy Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.
Konferencję otworzyła i powitała gości w imieniu Dziekana Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowa i Turystyki dr Maria Dombrowicz. Otwarciu konferencji towarzyszyło wręczenie podziękowania z okazji Jubileuszu 20-lecia Instytut Geografii UKW ze strony Rektora ds. Studenckich i Jakości Kształcenia dla dr hab. Aleksandry Kowalczyk, prof. nadzw., za inicjatywę utworzenia ośrodka geograficznego w Bydgoszczy i podjęty trud rozwoju nauki oraz przełamywanie wszelkich trudności.
I część konferencji była poświecona aspektom teoretycznym nordic walking, podczas której uczestnicy wysłuchali 5 referatów wygłoszonych przez osoby z różnych ośrodków akademickich. Wystąpienia dotyczyły: wykorzystaniu tej formy rekreacji w rehabilitacji osób po laryngektomii całkowitej, wpływu treningu nordic walking na bóle w dolnym odcinku kręgosłupa, oceny jakości życia, periodyzacji treningu, oraz motywacji udziału w Maratonie Nordic Walking.
W II części konferencji wygłoszono również 5 referatów, które jednak w większym wymiarze dotyczyły aspektów praktycznych. Omówiono tu realizację programu promocji nordic walking w gminie Obrowo, rozwoju nordic walking w gminie Osielsko, ale także kwestie nordic walking jako aktywnej formy spędzania czasu wolnego wśród mieszkańców Wrocławia, oraz dyskutowano na tą dyscypliny jako formą aktywności seniorów i nową formą sportu.
Ostatnim elementem spotkania były zajęcia terenowe w Myślęcinku. Poprowadził je dr Błażej Stankiewicz z Instytut Kultury Fizycznej. W ich trakcie uczestnicy konferencji mogli zweryfikować w praktyce metody nauczania nordic walking stosowane na UKW, ale mieli także okazję do wspólnych zajęć z osobami realizującymi zajęcia rekreacyjne z kijkami w ramach projektu ,,Różowa wstążka”.