Relacja z Dnia GIS-u 2016

W dniu 16 listopada 2016 r. obchodzono Międzynarodowy Dzień GIS-u. Instytut Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wraz z Zespołem Szkół Budowlanych w Bydgoszczy włączyli się czynnie w świętowanie dnia, najważniejszego w roku dla miłośników danych przestrzennych. A jak się okazało, jest ich w Bydgoszczy i okolicach całkiem sporo.

Pierwszego dnia (16 listopada) zorganizowano sesję wykładową, skierowaną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów, dotyczącą przestrzeni i wykorzystaniu narzędzi GIS w jej zarządzaniu. Po uroczystym otwarciu Dnia GIS-u przez Prodziekana ds. Nauki UKW dra Michała Habla oraz przywitaniu gości przez organizatorów: Dyrektora ZSB – mgr inż. Magdalenę Popielewską oraz Dyrektora IG UKW – dra hab. Zbigniewa Podgórskiego, prof. nadzw. UKW, rozpoczęto zaplanowane sesje plenarne. Wysłuchano referatów dotyczących m.in. wykorzystania danych fotogrametrycznych w Polsce (Mariusz Maciak – CODGiK), zastosowaniu narzędzi GIS w pracach jednostek administracyjnych różnych szczebli (Szymon Bryzgalski – K-PBPPiR we Włocławku o/Bydgoszcz; Zbigniew Czerebiej – WIOŚ Bydgoszcz; Tomasz Giętkowski – Geopolis Toruń), wykorzystaniu danych przestrzennych w działalności sektora prywatnego (Olga Barańczyk – Yanosik.pl; Kamil Gębala – Satell-Cad) oraz zastosowaniu skaningu laserowego w badaniach jaskiń (Daria Wiśniewska - K-PBPPiR we Włocławku o/Bydgoszcz).

W przerwie pomiędzy wykładami uczniowie i studenci oraz inni uczestnicy GIS Day mieli okazję zapoznać się z ekspozycją przygotowaną przez 6 Samodzielny Oddział Geograficzny w Toruniu oraz firmą Satell-Cad Polska w Bydgoszczy.

Na zakończenie uroczystej gali zorganizowanej z okazji GIS Day 2016 zostały wręczone nagrody w konkursie „GIS – zagospodaruj przestrzeń”.

Nagrodzone prace wykonali:

• I miejsce – Natalia Gawińska i Wiktoria Bronka z kl. II GW ZSB Bydgoszcz,
  • II miejsce – Daria Strzelec i Dominika Doroszewicz z kl. II GW ZSB Bydgoszcz,
  • III miejsce – Natalia Jakubek i Szymon Litwinko z kl. III G ZSB Bydgoszcz.

Obchody Dnia GIS-u rozciągnięto w Bydgoszczy na dwa dni, gdyż 17 listopada odbyły się warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy oraz zaproszonej młodzieży licealnej z Torunia. W czasie 1,5 godzinnych sesji uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem oprogramowania systemów informacji przestrzennej oraz przygotowali własny projekt badawczy z wykorzystaniem poznanych narzędzi.

Podsumowując Dzień GIS-u 2016 salę wykładową oraz warsztatową odwiedziło łącznie około 150 osób, które po opuszczeniu budynków z pewnością spojrzeli innym okiem na otaczającą ich przestrzeń.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za zaszczycenie swoją obecnością sesji plenarnej i wygłoszenie ciekawych referatów. Dziękujemy również Dowódcy 6 Samodzielnego Oddziału Geograficznego w Toruniu oraz firmie Satell-Cad Polska w Bydgoszczy za przygotowanie ekspozycji sprzętu.

Organizatorzy dziękują Głównemu Geodecie Kraju za objęcie imprezy patronatem honorowym oraz Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Bydgoszczy za opiekę medialną. Ponadto dziękujemy firmom: Esri Polska, Yanosik.pl oraz Kujawsko-Pomorskiemu Biurowi Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku Oddział w Bydgoszczy za pomoc organizacyjną.

Do zobaczenia za rok – 15 listopada 2017 na kolejnych obchodach Międzynarodowego Dnia GIS-u!