Studenci rewitalizacji dróg wodnych UKW we Włocławku

20 października 2014 r. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zespołu Doradczego Marszałka ds. rewitalizacji dróg wodnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wraz z zaproszonymi studentami kierunku Rewitalizacja Dróg Wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy w ramach przedmiotu „Infrastruktura dróg wodnych” zapoznali się z zabudową hydrotechniczną na Wiśle i propozycjami zagospodarowania obszarów nadwodnych. Wieloletnim członkiem Zespołu jest prof. Zygmunt Babiński, który jest niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie dróg wodnych.

W trakcie wizyty w Elektrowni Wodnej we Włocławku przedstawiono budową stopnia wodnego oraz zasady pracy elektrowni. Zwiedzanie wnętrza elektrowni pozwoliło zgłębić szczegóły techniczne pozyskiwania energii elektrycznej oraz poznać konstrukcję samej budowli. Na pytania odnośnie zasad działania oraz wpływu stopnia wodnego na gospodarkę wodną regionu odpowiadała oprowadzająca grupę przedstawicielka firmy Energia.

Studenci obejrzeli również nową przystań wodną nad Wisłą we Włocławku. Obiekt został oddany do użytku w tym roku. Jego cechą charakterystyczną jest zadaszenie basenu postojowego dla jednostek pływających. W budynku przystani znajdują się: restauracja, sala fitness oraz sala konferencyjna. Odbyło się w nim spotkanie Zespołu doradczego Marszałka ds. dróg wodnych. Jeden z wygłoszonych referatów dotyczył uwarunkowań i inicjatyw województwa kujawsko-pomorskiego na rzecz gospodarczego wykorzystania rzek oraz rewitalizacji i rozwoju dróg wodnych. Zaprezentowano również koncepcję zagospodarowania terenów wokół Zbiornika Włocławskiego oraz obszarów nadwodnych w Bydgoszczy.

Był to kolejny cyklu wyjazd terenowy w realizowany w ramach tego kierunku studiów.

Informacje o spotkaniu na portalu.