Koło Naukowo-Turystyczne ,,Extremus” na Kujawach

W dniach 7-8 czerwca 2014 roku odbył się dwudniowy rajd pieszy zorganizowany przez SKNT ,,Extremus”. Celem rajdu było poznanie dziedzictwa kulturowego Kujaw. Zwiedziliśmy Inowrocław, Kościelec Kujawski i Kalwarię Pakoską, stanowiącą barokowy kompleks sakralny określany mianem Jerozolimy Kujaw.

Zakończenie działalności krajoznawczej na ten rok dwudniowym rajdem pieszym było dużym przeżyciem dla wszystkich. Mogliśmy się sprawdzić, a przy okazji zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Naprawdę nie trzeba dużych środków finansowych, aby uprawiać turystykę, a przy tym można zdobyć duże doświadczenie, które przyda się w przyszłej pracy zawodowej - mówi dr Rafał Gotowski, jeden z opiekunów koła.

Rajd rozpoczął się w Inowrocławiu, gdzie mgr Alicja Łątka pokazała uczestnikom wyprawy największe walory ,,miasta na soli”, m.in.: romański kościół wzniesiony w końcu XII wieku z fundacji wnuka Bolesława Krzywoustego, zabytkową zabudowę mieszczańską, oraz Park Solankowy. Potem powędrowaliśmy do Kościelca Kujawskiego, w którym znajduje się również romański kościół. Uchodzi on za pierwszą w Polsce murowaną świątynię wybudowaną w XII wieku na wsi.

Pakość przywitała nas zachodem słońca. Nocleg mieliśmy w sali gimnastycznej miejscowej szkoły podstawowej. Tam też był start i meta imprezy na orientację, która odbyła się już w scenerii nocnej. Niedziela, to już zwiedzanie kompleksu kalwaryjskiego, Centrum Informacji Turystycznej, śluzy na drodze wodnej Noteć Górna. Z Pakości wyjeżdżaliśmy w godzinach południowych, autobusem do Barcina, a stamtąd do Bydgoszczy. W rajdzie wzięło udział 12 osób.

Rajd do Pakości był czwartą imprezą zorganizowaną od marca przez sympatyków i członków naszego koła. Dotychczas wędrowaliśmy dwukrotnie po Ziemi Chełmińskiej i raz po Krajnie. W planach mamy wyjazdy w góry, nad morze, a co będzie dalej to zobaczymy. Wystarczy, że do nas dołączysz…