Stacja Naukowo-Dydaktyczna UKW
Dzięki podpisanej w listopadzie 2011 r. umowie o współpracy między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a władzami samorządowymi Miasta i Gminy Mrocza, możliwym było, ażeby już w dniu 26 kwietnia 2014 r. w miejscowości Wiele w gminie Mrocza odbyło się uroczyste otwarcie zaplecza ornitologicznego stanowiącego integralną część remizy strażackiej wraz ze świetlicą wiejską. Zaplecze ornitologiczne stanowi pierwszy z etapów prac związanych ze stworzeniem w najbliższej przyszłości na terenie gminy Mrocza Stacji Naukowo-Dydaktycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Inwestycja wykorzystywana będzie docelowo przez pracowników naukowo-dydaktycznych Uczelni do realizacji programów badawczych prowadzonych na terenie gminy, a także pomoże w przeprowadzaniu badań laboratoryjnych i terenowych ze studentami na obszarze Pojezierza Krajeńskiego.
Spośród licznych gości (m.in. przedstawicieli Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, władz samorządowych sąsiednich gmin i powiatu nakielskiego, Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” i innych instytucji) w uroczystym otwarciu wzięła udział również delegacja pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (mgr Monika Kozłowska-Adamczak, dr Adam Krupa i dr Marcin Hojan z Instytutu Geografii oraz prof. dr hab. Halina Ratyńska, dr Barbara Waldon-Rudzionek, mgr Renata Hoffmann oraz mgr Ewa Wachowiak z Instytutu Biologii Środowiska), a także zaprzyjaźniony z Instytutem Biologii Środowiska UKW ornitolog mgr Bogdan Rudzionek reprezentujący Zespół Szkół nr 29 w Bydgoszczy.
Warto wspomnieć, że podczas uroczystego otwarcia zaplecza ornitologicznego pracownicy UKW przygotowali dla osób odwiedzających niespodzianki. Głównymi atrakcjami otwarcia obiektu była wystawa posterów i zdjęć o tematyce przyrodniczej Pojezierza Krajeńskiego pokazująca wyniki badań pracowników UKW oraz zorganizowane specjalnie dla grupy najmłodszych odbiorców mini-warsztaty laboratoryjne. W trakcie trwania pokazów można było m.in.: wcielić się w rolę biologa–laboranta i przy wykorzystaniu mikroskopów zapoznać się np. z budową roślin (kwiatostanów, łodyg i liści) występujących nad brzegiem jeziora Wieleckiego, poczuć się jak ornitolog, który ze specjalnie skonstruowanej wieży widokowej i przy wykorzystaniu lornetek podgląda licznie występujące nad brzegiem jeziora Wieleckiego gatunki ptaków, podejrzeć pracę laboratoryjną geomorfologów uczestnicząc w obserwacji mikroskopowej i badaniu uziarnienia osadów za pomocą profesjonalnego sprzętu zwanego wytrząsarką laboratoryjną.
Podczas otwarcia obiektu można było ponadto: zapoznać się z fachową literaturą przyrodniczą (m.in. ornitologiczną) i geograficzną, w tym pracami naukowymi pracowników UKW, otrzymać upominki w postaci folderów, zakładek do książek i kartek pocztowych pokazujących piękno Ogrodu Botanicznego UKW oraz bezpłatnych egzemplarzy publikacji naukowych pracowników UKW stanowiących efekt ich badań z obszaru Pojezierza Krajeńskiego.