Nowa stacja naukowa w gminie Mrocza

Stacja Naukowo-Dydaktyczna Instytutu Geografii i Instytutu Biologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego powstaje w gminie Mrocza. 6 marca 2014 r.przedstawiciele UKW spotkali się z burmistrzem Mroczy, Leszkiem Klesińskim.

6 marca 2014 r. delegacja w składzie Prof. dr hab. Zygmunt Babiński (dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki), dr Adam Krupa (Instytut Geografii), mgr Monika Kozłowska-Adamczak (Instytut Geografii) i dr Barbara Waldon (Instytut Biologii) spotkała się z burmistrzem Miasta i Gminy Mrocza, Leszkiem Klesińskim w sprawie utworzenia w nowym budynku na terenie miejscowości Wiele jednostki o nazwie Stacja Naukowo-Dydaktyczna Instytutu Geografii i Instytutu Biologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W ramach wybudowanej świetlicy mieszczą się sale służące lokalnej społeczności, a przede wszystkim celom dydaktycznym, związanym głównie z bazą ornitologiczną, która powstaje w oparciu o wyjątkowo cenny przyrodniczo obiekt, jakim jest Jezioro Wieleckie.

W udostępnionym dla UKW pomieszczeniu powstanie laboratorium przyrodnicze, w którym docelowo znajdą się urządzenia umożliwiające przeprowadzanie analiz sedymentologicznych, przetwarzanie danych pobieranych w ramach badań geologicznych, hydrologicznych, meteorologicznych (zostanie tam umieszczona stacja meteorologiczna), jak również analizy laboratoryjne z dziedzin nauk biologicznych. Obszar gminy Mrocza cechuje bogata geo- i bioróżnorodność, która jest przedmiotem badań naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (m.in. w ramach współpracy z Gminą Mrocza realizowana jest monografia Gminy, zawierająca w sobie tom prezentujący zagadnienia geograficzne i przyrodnicze tego obszaru).

Obiekt będzie również bazą służącą prowadzeniu zajęć terenowych dydaktycznych dla studentów geografii i biologii UKW jak również uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Mrocza. Gmina dysponuje doskonałą bazą noclegową znajdującą się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, z którego będą mogli korzystać studenci i pracownicy UKW.