Pod koniec 2012 roku ukazała się monografia autorstwa prof. Margarity Ilievej z Instytutu Geografii UKW „Transformacja społeczno-ekonomiczna w Bułgarii – osobliwości i różnice przestrzenne”.
Publikacja wydana przez „TerArt” ukazała się w Sofii w końcu 2012 roku. Książka opublikowana w języku bułgarskim obejmuje łącznie 343 stron i zawiera obszerne streszczenie w języku angielskim (21 s.). Monografia stanowi pierwszą i do tej chwili jedyną opublikowaną geograficzną analizę transformacji społeczno-ekonomicznej w Bułgarii w latach 1990-2007.
Specyfikę procesów transformacyjnych w Bułgarii w okresie 1990-2007 przedstawiono na podstawie charakterystyki i analizy procesów transformacji systemowej i restrukturyzacji w trzech systemach: gospodarce narodowej, rolnictwie i na rynku pracy oraz porównano je z procesami w analogicznych systemach w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Różnice przestrzenne procesów transformacyjnych w Bułgarii zaprezentowano w badanych systemach w dwóch ujęciach: 1. na podstawie pojedynczych wskaźników w odniesieniu do jednostek różnej rangi oraz poprzez ocenę osiągniętego stopnia transformacji w systemach terytorialnych (regiony, oblasty); 2. za pomocą opracowanego i zastosowanego syntetycznego wskaźnika, ukazującego wewnątrz-regionalne różnice oraz pozwalającego na wytypowanie jednostek “wygrywających” (winners) oraz “przegrywających” (losers) w procesach transformacji. Wykonana na potrzeby monografii analiza danych oraz wyniki wcześniejszych badań autorki, a także autorów zagranicznych pozwoliły na pokazanie pozycji Bułgarii wśród innych krajów, w których zachodzą procesy transformacji gospodarki.
W opinii recenzentów publikacji badania geograficzne procesów transformacji społeczno-ekonomicznej w Bułgarii w latach 1990-2007 w znacznym stopniu wzbogaciły i poszerzyły stan wiedzy nie tylko w zakresie prezentowanej tematyki, ale także przyczyniły się do rozwoju teoretyczno-metodologicznych podstaw bułgarskiej geografii.